Pyszny dodatek do tradycyjnego kotleta schabowego.
Smakowite danie główne w duecie z ziemniakami.
Lekko kwaśna i aksamitna, polska specjalność.
Komu porcja? Chętnych zapraszam do stołu!
Składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty;
- 4 średnie, białe cebule;
- 100g boczku;
- 3 ziarna ziela angielskiego;
- 1 liść laurowy;
- 5 ziaren pieprzu;
- 3 łyżki mąki pszennej na zasmażkę;
- Olej/oliwa do smażenia;
- Pieprz zmielony;
- Sól.
Sposób przygotowania:
- Kapustę odsączyć z nadmiaru soku i drobno pokroić.
- Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę.
- Pokrojoną kapustę włożyć do garnka i zalać wrzątkiem, tak aby woda przykryła całą kapustę.
- Do garnka z kapustą dodać połowę pokrojonej cebuli, liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego i pieprzu oraz odrobinę soli. Całość doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień i gotować przez około 50 - 60 minut na mały ogniu, aż kapusta będzie miękka.
- Boczek pokroić w drobną kostkę.
- Pod koniec czasu gotowania się kapusty na patelni rozgrzać olej/oliwę. Na rozgrzany olej/oliwę wrzucić pokrojony boczek. Gdy tłuszcz z boczku dobrze się wytopi, wrzucić na patelnię pozostałą część cebuli. Całość podsmażyć.
- Do podsmażonej cebuli i boczku dodać 3 łyżki mąki pszennej. Dobrze wymieszać i podsmażać jeszcze przez kilka minut, do momentu aż całość ładnie się zarumieni. Następnie do zasmażki dodać 2 chochle wody z gotującej się kapusty. Całość stale mieszać, aż do uzyskania aksamitnej masy z kawałkami boczku i cebuli.
- Tak powstałą zasmażkę dodać do garnka z ugotowaną i miękką kapustą. Całość dokładnie wymieszać. Gotować jeszcze przez około 5 minut.
- Popierzyć i posolić do smaku.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Kapusty nie powinno się gotować w garnku aluminiowym czy stalowym, gdyż kwas z kapusty wchodzi w reakcje chemiczne z metalami. Najlepiej użyć garnka emaliowanego.
- Boczku można dodać znacznie więcej. Kwestia smaku. Można użyć również słoniny.
Źródło przepisu: Moje Mazury
Świetny przepis dziekuje
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło.
UsuńPozdrawiam serdecznie,
G.M.
Świetny przepis. A tak btw nie ma żadnej różnicy pomiędzy kapustą kiszoną a kwaszoną. To zamiennie stosowana nomenklatura. Ba, nazwa kwaszona jest poprawna, uznawana za oficjalną, a kiszona jest dopuszczalna. Ważne jest, żeby do kapusty nie był dodawany np. kwas octowy czy mlekowy.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za tę cenną informację. Byłam przekonana, że w kapuście kwaszonej zawsze jest ocet. Teraz już wiem, że byłam w błędzie :-)
UsuńPozdrawiam serdecznie,
G.M.
wcale nei tuczy
OdpowiedzUsuń