poniedziałek, 5 grudnia 2016

Pierniczki brukowce

 Składniki:
  1. 500 g mąki pszennej;
  2. 200 g białego cukru;
  3. 1/3 szklanki zimnej wody;
  4. 100 g miodu;
  5. 1 jajo;
  6. 50 g miękkiego masła;
  7. 1 łyżeczka sody oczyszczonej;
  8. 3 czubate łyżeczki przyprawy do piernika.
Likier kawowy:
  1. 1 szklanka cukru pudru;
  2. 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej;
  3. 2 - 3 łyżki wrzącej wody.
Dodatkowo/opcjonalnie:
  1. Marmolada lub powidła śliwkowe (ja nie nadziewałam pierniczków).
1 szklanka = 250 ml

























Sposób przygotowania:
  1. Do rondelka wsypać 2 łyżki białego cukru i gotując na średnim ogniu skarmelizować (gotować nie mieszając, aż cukier się rozpuści i powstanie złoty karmel). Wlać 1/3 szklanki zimnej wody (karmel zareaguje bardzo gwałtownie) i stale mieszając, aż karmel się rozpuści, zagotować. Następnie dodać resztę cukru, miód, przyprawę korzenną, doprowadzić do wrzenia i gotować, aż cukier ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu. Odstawić do wystudzenia.
  2. Do miski (u mnie od miksera) wsypać mąkę pszenną, dodać sodę i wymieszać (łyżką). Następnie dodać jajo, masło, wlać wystudzoną mieszankę cukru, miodu i przyprawy korzennej i wymieszać ręczenie lub za pomocą miksera, do połączenia składników. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej.
  3. Po tym czasie z ciasta formować kulki (wielkości orzecha włoskiego), opcjonalnie nadziewać marmoladą, lekko spłaszczać i układać na blasze w odstępach wielkości około 1 cm (pierniczki podczas pieczenia powinny się ze sobą zetknąć).
  4. Tak przygotowane pierniczki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka górna i dolna, środkowa półka) i piec przez około 15 - 20 minut (u mnie przez 18 minut), aż do lekkiego zarumienienia. Wystudzić.
  5. Przygotować lukier: do miseczki wsypać cukier puder i kawę, wlać wrzątek i energicznie wymieszać (u mnie trzepaczką), aż do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji.
  6. Upieczone, wystudzone pierniczki polać lukrem.
SMACZNEGO!


Uwagi do przepisu:
  1. Z podanych składników wychodzi około 30 pierniczków.
  2. Jest to przepis na blachę o wymierach 33 x 26 cm.
  3. Pierniczki po upieczeniu są dość twarde, aby zmiękły muszą wchłonąć wilgoć. W tym celu pierniczki, jeszcze przed lukrowaniem, należy ułożyć na talerzu/kratce i umieści w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza lub umieścić je w puszce/słoiku i włożyć do niej/do niego kawałki obranych jabłek. Należy pamiętać, aby sprawdzać stan jabłek co około 2 dni, bo mogą spleśnieć. Jabka nie powinny też za bardzo stykać się z pierniczkami. Najlepiej umieścić je na małym talerzyku.
  4. Pierniczki potrzebują kilka dni, aby stały się miękkie.
  5. Pierniczki można przechowywać przez około 1 miesiąc (w przypadku brukowców bez nadzienia) lub przez 2 tygodnie (w przypadku brukowców z nadzieniem). Ja zwykle przechowuje polukrowane przez około 3 - 4 tygodnie i nic się im nie dzieje.
  6. Gęstość lukru można regulować poprzez zwiększenie/zmniejszenie ilości cukru pudru lub wrzątku.
Źródło przepisu: Moje Wypieki.

czwartek, 1 grudnia 2016

Pierniczki

 Składniki:
  1. 500 g mąki pszennej;
  2. 200 g cukru pudru;
  3. 200 g płynnego miodu (u mnie wielokwiatowy);
  4. 120 g miękkiego masła;
  5. 1 jajo;
  6. 10 g sody oczyszczonej;
  7. 2 czubate łyżki przyprawy do piernika.
Dodatkowo:
  1. Papier do pieczenia;
  2. Mąka do oprószenia stolnicy podczas wałkowania.























Sposób przygotowania:
  1. Mąkę wysypać na stolnicę (ja wsypuję do misy od miksera). Dodać sodę i wymieszać. 
  2. Następnie, na środku mąki zrobić wgłębienie, wlać miód, dodać cukier puder, przyprawę do piernika, miękkie masło i jajo. Wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i jednolite. (Ja wyrabiam ciasto mikserem, przy pomocy haka do ciasta drożdżowego).
  3. Wyrobione ciasto rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na placek o grubości około 0,5 cm i wykarawać foremkami pierniczki.
  4. Pierniczki układać na blasze (najlepiej od piekarnika) wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (środkowa półka, grzałka dolna i górna) i piec przez około 8 - 10 minut, aż staną się złociste (u mnie piekły się przez 8 minut).
  5. Upieczone pierniczki wystudzić i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku (np. puszce/słoiku) lub w związanym woreczku foliowym.
SMACZNEGO!

























Uwagi do przepisu:
  1. Z podanych składników, w zależności od wielkości użytych foremek, wychodzi około 70 pierniczków.
  2. W przypadku, gdyby miód nie był płynny, można go wraz z masłem, cukrem pudrem i przyprawami korzennymi podgrzać, aż do rozpuszczenia. Następnie wystudzić i użyć tej wystudzonej masy do przygotowania pierniczków.
  3. Ciasta na pierniczki nie należy zbyt cienko rozwałkowywać. W przypadku gdy ciasto będzie cienkie, pierniczki po upieczeniu będą twarde. Najlepiej, aby grubość ciasta wynosiła około 0,5 cm.
  4. Nie należy przekraczać czasu pieczenia pierniczków, gdyż spieczone pierniczki będą twarde.
  5. Pierniczki najlepiej  przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach (mogą być plastikowe)/puszkach lub w związanych, foliowych woreczkach przez około 1 miesiąc.
  6. Pierniczki pierwszego dnia po upieczeniu zazwyczaj są twarde. Miękkie stają się na drugi, trzeci dzień, jak wchłoną wilgoć z powietrza. Należy pamiętać zatem, aby na około 2 dni przed konsumpcją wyłożyć je na talerzyk, aby nabrały wilgoci z powietrza i zmiękły.
  7. Pierniczki można dowolnie polukrować.
Źródło przepisu: Wielkie Żarcie.