Składniki:
- 800 g mięsa wołowego na gulasz;
- 2 duże, czerwone papryki;
- 1 duży pomidor;
- 2 średnie cebule;
- 4 ząbki czosnku;
- 1 łyżka kminku;
- 6 łyżek słodkiej papryki w proszku;
- 2 łyżki ostrej papryki w proszku;
- 500 ml bulionu wołowego;
- 2 łyżki mąki pszennej;
- 3 łyżki smalcu;
- Sól.
Sposób przygotowania:
- Papryki umyć i osuszyć. Ułożyć na blasze do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika (funkcja grill, maksymalna temperatura, półka jak najwyższa - u mnie 2 od góry, gdyż na 1 od góry nie zmieściła się blacha z paprykami) i opiec, z każdej strony, co jakiś czas przewracając papryki podczas pieczenia, na ciemno brązowy kolor (łączny czas pieczenia wyniósł u mnie 35 minut).
- Opieczone papryki wyjąć z piekarnika, gorące przełożyć do woreczka z zamknięciem (przeznaczonego do żywności - u mnie z Ikea) lub położyć na talerzu, szczelnie przykryć folią aluminiową i odstawić do wystudzenia.
- Wystudzone papryki obrać ze skóry, oczyścić z nasion i zblendować na gładkie puree.
- Cebule obrać, drobno posiekać.
- Pomidora naciąć na czubku na krzyż. Włożyć do miseczki. Zalać gorącą, przegotowaną wodą. Odstawić na 10 minut. Po tym czasie wyjąć z wody, obrać ze skóry i pokroić w niewielką kostkę.
- Ząbki czosnku (4 sztuki) obrać, przecisnąć przez praskę, przełożyć do miseczki. Dodać kminek (1 łyżka) i wymieszać.
- Mięso umyć, osuszyć, pokroić w kostkę około 2 x 2 cm. Natrzeć czosnkiem z kminkiem. Przełożyć do miski. Przykryć folią aluminiową i odstawić do lodówki na minimum 1 godzinę.
- Po tym czasie, na rozgrzany na patelni smalec (3 łyżki) wsypać słodką paprykę w proszku (3 łyżki) i podsmażać na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż papryka zacznie wydawać mocny aromat. Wówczas dodać pokrojoną cebulę i podsmażać.
- Pokrojone, zamarynowane w czosnku i kminku mięso, dokładnie oprószyć mąką pszenną (2 łyżki), i gdy cebula zacznie mięknąć, wrzucić na patelnię i krótko obsmażyć z obu stron. Posypać pozostałą słodką papryką w proszku (3 łyżki), wymieszać i razem podsmażać jeszcze przez około 3 minuty. Zestawić z ognia.
- Całą zawartość patelni przełożyć do garnka (3 - litrowego). Na patelnię wlać odrobinę bulionu wołowego (4 łyżki) i dokładnie wymieszać, aby zebrać z patelni cały smak pozostały po podsmażaniu mięsa i wlać do garnka z podsmażonym mięsem.
- Do garnka z podsmażonym mięsem wlać pozostały bulion wołowy. Wsypać ostrą paprykę w proszku (2 łyżki). Dodać pokrojonego pomidora i puree z papryki.
- Gulasz dusić na małym ogniu, pod przykryciem, bardzo często mieszając, przez 3 - 4 godziny, aż mięso będzie miękkie. W przypadku, gdyby płyn nadmiernie odparował, dolać bulionu wołowego - ja nie musiałam.
- Na sam koniec duszenia gulasz przyprawić solą.
- Gulasz podawać na ciepło, np. posypany posiekaną natką pietruszki, z plackami ziemniaczanymi, kaszą czy ziemniakami.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Z podanych składników wychodzi około 2,5 l gulaszu. Przygotowany w ten sposób gulasz jest przyjemnie pikantny i mocno paprykowy.
- Najlepszym mięsem wołowym do przygotowania gulaszu jest karkówka, łopatka, pręga lub udziec.
- Gulasz można posolić dopiero na sam koniec duszenia mięsa. Inaczej wołowina będzie twarda.
- Gulasz wołowy wymaga długiego (3 - 4 godziny) i cierpliwego (na małym ogniu) duszenia - wówczas mięso będzie miękkie i soczyste.
- Podczas duszenia gulasz wymaga częstego mieszania, aby się nie przypalił.
- Mięso należy pokroić na w miarę jednakowej wielkości kostkę, wówczas wszystkie kawałki mięsa równomiernie się obsmażą i ugotują w tym samym czasie. Kosteczki mięsa nie powinny być zbyt duże - max. 2 x 2 cm.
- Smalec można zastąpić masłem klarowanym lub olejem, ale wpłynie to na smak potrawy. Gulasz zawdzięcza swój smak właśnie podsmażaniu papryki w proszku na rozgrzanym smalcu.
- Gulasz można przygotować także z mięsa wieprzowego, najlepsza będzie szynka, łopatka, biodrówka oraz karkówka (nieco bardziej tłusta). Wieprzowina wymaga nieco krótszego duszenia, a jest równie delikatna i miękka.
- W przypadku gdyby gulasz był zbyt rzadki można go zagęścić mąką (w niewielkiej ilości zimnej wody - około 125 ml - dokładnie wymieszać 1 łyżkę mąki pszennej i wlać do gulaszu) i/lub kwaśną, gęstą śmietaną 18%.
- Puree z papryki można zastąpić węgierską pastą paprykową.
- 1 łyżka = 15 ml.
trzeba takie zrobić kiedy
OdpowiedzUsuń