Składniki:
- 1 słoik cieciorki konserwowej (waga netto, po odcedzeniu 400 g);
- 1/2 szklanki tahini (pasty sezamowej);
- Sok wyciśnięty z 1/2 dużej cytryny;
- 1/4 szklanki zalewy ze słoika z cieciorką;
- 1/4 łyżeczki kminu rzymskiego (kuminu);
- 2 małe ząbki czosnku;
- 3/4 łyżeczki soli.
- 2 łyżki oliwy z oliwek;
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku;
- Łyżka drobno posiekanej natki pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Ząbki czosnku obrać i drobno posiekać.
- Cieciorkę odsączyć na sicie. Wody ze słoika nie wylewać!
- Odsączoną cieciorkę opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i każde ziarno obrać ze skórki. Najlepiej robić to, trzymając ziarno cieciorki pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, czubkiem ziarna do góry, i delikatnie je naciskając (wyciskając ze skórki). Obranie ziaren cieciorki ze skóry nie jest trudne, choć czasochłonne, ale zapewnia kremową, gładką konsystencję humusu.
- Obrane ze skóry ziarna cieciorki przełożyć do miski, blendera kielichowego, czy misy malaksera (jak u mnie) i miksować/blendować, aż ziarna cieciorki zaczną przypominać mokry piasek (w razie potrzeby zgarnąć do środka miski/blendera misy przyklejone do boków ziarna).
- Dodać pastę sezamową, sok z cytryny, posiekane ząbki czosnku, sól oraz kmin rzymski i miksować/blendować, aż do dokładnego połączenia składników i uzyskania gładkiej konsystencji.
- Następnie miksując/blendując powoli wlewać wodę z zalewy ze słoika z cieciorką, aż hummus uzyska odpowiednią konsystencję i stanie się aksamitnie gładki i kremowy (u mnie była to 1/4 szklanki zalewy).
- Tak przygotowany hummus przełożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą i umieścić w lodówce na minimum 30 minut (a najlepiej na 1 godzinę) w celu połączenia się smaków.
- Hummus, przed podaniem, polać oliwą oraz posypać drobno posiekaną natką pietruszki i słodką papryką w proszku.
- Podawać z krakersami/nachosami, pokrojonymi w paski warzywami (marchewkami, ogórkami, papryką, laskami selera naciowego) czy jako pastę do kanapek/wrapów.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Z podanych składników wychodzi 1 i 3/4 szklanki hummusu.
- Tak przygotowany hummus, dzięki obraniu ziaren ze skórki, jest aksamitnie kremowy i niczym nie ustępuje, pod względem konsystencji, hummusom dostępnym na sklepowych półkach.
- Obieranie ziaren cieciorki ze skórki nie jest trudne, jednak wymaga czasu - około 20 minut.
- Ziarna cieciorki najlepiej obierać wyciskając je ze skórki tj. trzymając ziarno cieciorki pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, czubkiem ziarna do góry, i delikatnie je naciskając.
- Hummus można także przygotować z cieciorki z puszki (ja akurat miałam cieciorkę konserwową w słoiku) czy z suchych, uprzednio ugotowanych i odcedzonych ziaren cieciorki (wówczas potrzeba 2/3 szklanki suchych ziaren cieciorki oraz należy zachować wodę z ich gotowania - około 1/4 szklanki lub odrobinę więcej).
- Kmin rzymski (kumin) to nie to samo, co stosowany w kuchni polskiej kminek.
- Szklanka = 1 cup = 240 ml, łyżka = 15 ml, łyżeczka = 5 ml.
U mnie podany z Domowymi krakersami serowymi
Domowe krakersy serowe |
Wow, wyszedł Ci niezwykle kremowy :) Kocham hummus!
OdpowiedzUsuńhttp://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/