Składniki:
- 1 kg mąki pszennej (u mnie typ 650);
- 1 szklanka otrębów pszennych;
- 1 szklanka pokruszonych płatków kukurydzianych;
- 1/2 szklanki płatków owsianych, górskich;
- 1/2 szklanki płatków jęczmiennych;
- 50 g świeżych drożdży;
- 3 łyżeczki soli;
- 1 szklanka letniego mleka;
- 3 szklanki letniej wody;
- 1 łyżeczka białego cukru;
- 2 łyżki łuskanych ziaren słonecznika do oprószenia po wierzchu chleba.
- 2 formy keksowe o wymiarach 34 x 12 cm;
- Papier do pieczenia.
Sposób przygotowania:
- Drożdże pokruszyć do miski, wlać letnie mleko i wodę, wsypać cukier i wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia się drożdży.
- Do miski (u mnie od robota kuchennego) wsypać mąkę, płatki owsiane, płatki jęczmienne, pokruszone płatki kukurydziane, otręby pszenne i sól. Wymieszać (u mnie mikserem, przy pomocy mieszadła).
- Dodać drożdże rozpuszczone w wodzie (zaczyn nie musi wyrastać) i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (u mnie mikserem, przy pomocy mieszadła).
- Wyrobione ciasto przykryć czystą ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć do 2 wyłożonych papierem do pieczenia lub wysmarowanych tłuszczem i obsypanych mąką keksówek, oprószyć ziarnami słonecznika po wierzchu i odstawić do ponownego wyrośnięcia na czas nagrzewnia się piekarnika. Włączyć piekarnik i ustawić temperaturę 180 stopni (grzałka górna i dolna).
- Chleby piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzałka górna i dolna, środkowa półka) przez 60 minut. Na czas pieczenia chleba można umieścić w piekarniku, na najniższej półce, naczynie żaroodporne z zimną wodą. Zapobiegnie to zbytniemu spieczeniu się skórki chleba.
- Upieczony chleb wyjąć z formy (w przypadku pieczenia w papierze wyjąć gorący, w pozostałych przypadkach po całkowitym wystudzeniu), skropić zimną wodą i owinąć szczelnie w czystą ściereczkę.
- Chleb przechowywać zawinięty w czystą ściereczkę.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Jest to przepis na 2 keksówki o wymiarach 34 x 12 cm.
- Z podanych składników wychodzą 2 bochenki chleba o wadze 900 g każdy.
- Skropienie upieczonego, gorącego chleba zimną wodą i owinięcie go w czystą ściereczkę sprawi, że skórka nie będzie taka twarda.
- Przed rozpoczęciem pieczenia na dno piekarnika najlepiej wstawić naczynie żaroodporne wypełnione zimną wodą i pozostawić je na czas pieczenia chleba. Zapobiegnie to zbytniemu spieczeniu się chleba.
- 1 szklanka = 250 ml, 1 łyżka = 15 ml, 1 łyżeczka = 5 ml.
Wygląda przecudnie całość. Idealnie musi pasować do twarożku, pasty, wędliny! Mniam! Samo zdrowie! Przede wszystkim taki chleb, to źródło błonnika. :)
OdpowiedzUsuń