sobota, 28 lutego 2015

Chleb orkiszowy na zakwasie

Chleb orkiszowy na zakwasie...
Upieczony na bazie mąki orkiszowej pełnoziarnistej.
Z niewielkim dodatkiem mąki żytniej razowej i pszennej.
Zdrowy, wyrazisty w smaku. Długo pozostaje świeży.
Niezastąpiony smak domowego pieczywa!

Składniki:

Zaczyn:
 1. 3 łyżki zakwasu żytniego;
 2. 500 ml letniej, przegotowanej wody;
 3. 1 szklanka mąki żytniej razowej (typ 2000);
 4. 1 szklanka mąki orkiszowej (u mnie pełnoziarnista);
Ciasto chlebowe:
 1. 400 g mąki orkiszowej (u mnie pełnoziarnista);
 2. 250 g mąki pszennej (u mnie typ 650);
 3. 300 ml letniej, przegotowanej wody;
 4. 1 czubata łyżeczka soli;
 5. 2 łyżki miodu (ja w ogóle nie dałam miodu);
Dodatkowo:
 1. 2 łyżki masła;
 2. 1 szklanka ziaren słonecznika.
Szklanka = 240 ml

Sposób przygotowania:
 1. W misce (u mnie od robota kuchennego) wymieszać ze sobą (łyżką lub mikserem przy pomocy haka do ciasta drożdżowego) składniki zaczynu tj. mąkę żytnią razową, mąkę orkiszową, letnią wodę i zakwas. Tak przygotowany zaczyn przykryć czystą ściereczką, owinąć szczelnie folią (ja wkładam do foliowej reklamówki i szczelnie ją zawiązuję) i odstawić w ciepłe miejsce na 8 godzin (u mnie cała noc).
 2. Po upływie tego czasu do miski z zaczynem dodać pozostałe składniki ciasta chlebowego tj. mąkę pszenną, mąkę orkiszową, wodę, sól, miód, i dobrze wyrobić luźne ciasto (ja wyrabiam mikserem przy pomocy haka do ciasta drożdżowego przez około 10 minut). Ciasto jest dość rzadkie - powinno spływać kleistym, leniwym strumieniem.
 3. 2 małe keksówki wysmarować masłem i dokładnie obsypać ziarnami słonecznika. Do tak przygotowanych keksówek przelać ciasto, przykryć czystą ściereczką, owinąć szczelnie folią (ja wkładam do foliowej reklamówki i szczelnie ją zawiązuję) i odstawić w ciepłe miejsce na około  2 godziny do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
 4. Po tym czasie chleby skropić wodą i włożyć do piekarnika nagrzanego do 220 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) i piec przez 15 - 20 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę piekarnika do 200 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) przez kolejne 40 minut.
 5. Upieczony chleb wyjąć z keksówki. Wystudzić na kratce. Kroić po całkowitym wystudzeniu.
SMACZNEGO!

Uwagi do przepisu:
 1. Z podanych składników wychodzą 2 około 860 g bochenki chleba.
 2. Jest to przepis na 2 keksówki o wymiarach 25 x 10 cm.
 3. Szklanka = 240 ml.
 4. Przed rozpoczęciem pieczenia na dno piekarnika można wstawić naczynie żaroodporne wypełnione zimną wodą i pozostawić je na czas pieczenia chleba. Zapobiegnie to zbytniemu spieczeniu się chleba.
 5. W celu sparwdzenia czy ciasto chlebowe jest dobrze wyrośnięte, należy je delikatnie nacisnąć palcem. Jeśli po naciśnięciu wraca natychmiast do swojego pierwotnego kształtu, to potrzebuje jeszcze czasu. Natomiast jeśli potrzebuje trochę czasu zanim się odkształci - jest gotowe do pieczenia.
 6. Owinięcie/włożenie ciasta chlebowowego do worka foliowego skutecznie zapobiega jego wysuszeniu. Jeśli ciasto chlebowe wyschnie podczas wyrastania, chleb popęka podczas pieczenia.
Źródło przepisu: Wielkie Żarcie.Domowa piekarenka 2015

3 komentarze :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... >