Chleb orkiszowy na zakwasie... Upieczony na bazie mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Z niewielkim dodatkiem mąki żytniej razowej i pszennej. Zdrowy, wyrazisty w smaku. Długo pozostaje świeży. Niezastąpiony smak domowego pieczywa!
Składniki:
Zaczyn:
3 łyżki zakwasu żytniego;
500 ml letniej, przegotowanej wody;
1 szklanka mąki żytniej razowej (typ 2000);
1 szklanka mąki orkiszowej (u mnie pełnoziarnista);
Ciasto chlebowe:
400 g mąki orkiszowej (u mnie pełnoziarnista);
250 g mąki pszennej (u mnie typ 650);
300 ml letniej, przegotowanej wody;
1 czubata łyżeczka soli;
2 łyżki miodu (ja w ogóle nie dałam miodu);
Dodatkowo:
2 łyżki masła;
1 szklanka ziaren słonecznika.
Szklanka = 240 ml
Sposób przygotowania:
W misce (u mnie od robota kuchennego) wymieszać ze sobą (łyżką lub mikserem przy pomocy haka do ciasta drożdżowego) składniki zaczynu tj. mąkę żytnią razową, mąkę orkiszową, letnią wodę i zakwas. Tak przygotowany zaczyn przykryć czystą ściereczką, owinąć szczelnie folią (ja wkładam do foliowej reklamówki i szczelnie ją zawiązuję) i odstawić w ciepłe miejsce na 8 godzin (u mnie cała noc).
Po upływie tego czasu do miski z zaczynem dodać pozostałe składniki ciasta chlebowego tj. mąkę pszenną, mąkę orkiszową, wodę, sól, miód, i dobrze wyrobić luźne ciasto (ja wyrabiam mikserem przy pomocy haka do ciasta drożdżowego przez około 10 minut). Ciasto jest dość rzadkie - powinno spływać kleistym, leniwym strumieniem.
2 małe keksówki wysmarować masłem i dokładnie obsypać ziarnami słonecznika. Do tak przygotowanych keksówek przelać ciasto, przykryć czystą ściereczką, owinąć szczelnie folią (ja wkładam do foliowej reklamówki i szczelnie ją zawiązuję) i odstawić w ciepłe miejsce na około 2 godziny do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Po tym czasie chleby skropić wodą i włożyć do piekarnika nagrzanego do 220 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) i piec przez 15 - 20 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę piekarnika do 200 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) przez kolejne 40 minut.
Upieczony chleb wyjąć z keksówki. Wystudzić na kratce. Kroić po całkowitym wystudzeniu.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Z podanych składników wychodzą 2 około 860 g bochenki chleba.
Jest to przepis na 2 keksówki o wymiarach 25 x 10 cm.
Szklanka = 240 ml.
Przed rozpoczęciem pieczenia na dno piekarnika można wstawić naczynie żaroodporne wypełnione zimną wodą i pozostawić je na czas pieczenia chleba. Zapobiegnie to zbytniemu spieczeniu się chleba.
W celu sparwdzenia czy ciasto chlebowe jest dobrze wyrośnięte, należy je delikatnie nacisnąć palcem. Jeśli po naciśnięciu wraca natychmiast do swojego pierwotnego kształtu, to potrzebuje jeszcze czasu. Natomiast jeśli potrzebuje trochę czasu zanim się odkształci - jest gotowe do pieczenia.
Owinięcie/włożenie ciasta chlebowowego do worka foliowego skutecznie zapobiega jego wysuszeniu. Jeśli ciasto chlebowe wyschnie podczas wyrastania, chleb popęka podczas pieczenia.
Rolada serowa z szynką i kukurydzą... Elegancka rolada na bazie sera gouda. Z kremowym, ziołowym farszem. Plastrami szynki i ziarnami kukurydzy. Oprószona natką pietruszki. Pięknie się prezentuje i pysznie smakuje. Polecam!
150 g serka kanapkowego z ziołami (u mnie Almette);
1/2 puszki kukurydzy konserwowej;
1/2 białej części średniego pora;
4 łyżki drobno posiekanej natki pietrszuki (2 do farszu, 2 do oprószenia po wierzchu);
Sól;
Pieprz.
Sposób przygotowania:
Por umyć, osuszyć, pokroić w drobną kostkę, przełożyć na sito i sparzyć (tj. polać) wrzątkiem.
Kukurydzę konserwową odsączyć z zalewy.
Natkę pietruszki umyć, osuszyć, drobno posiekać.
Przygotować farsz. Do miski przełożyć serek kanapkowy. Dodać sparzonego, pokrojonego pora, odcedzoną kukurydzę, posiekaną natkę pietruszki (2 łyżki). Przyprawić solą i pieprzem. Wymieszać.
W garnku zagotować wodę. Garnek zdjąć z ognia. Włożyć do niego ser w folii (ser ma być cały zanurzony) na 8 - 15 minut (czas moczenia sera zależy od gatunku sera). Po tym czasie ser powinien być miękki, ale nie płynny.
Ser wyjąć z wody. Lekko ostudzić. Wyjąć z opakowania i rozwałkować na prostokąt o grubości 0,5 cm.
Na serze poukładać plastry szynki i rozsmarować farsz. Ser zwinąć ciasno w roladę. Roladę obtoczyć z każdej strony posiekaną natką pietruszki i delikatnie docisnąć, aby natka przykleiła się do sera.
Tak przygotowaną roladę zawinąć szczelnie w folię spożywczą i wstawić do lodówki na całą noc.
Roladę podawać na zimno, pokrojoną w plastry.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Moża użyć dowolnego gatunku sera, który dobrze się topi.
W przepisie chodzi o ser żółty w kawałku w oryginalnym opakowaniu np. taki. Natomiast jeśli mamy ser żółty kupiony na wagę (tj. bez opakowania), wówczas należy włożyć go do woreczka foliowego i bardzo mocno zawiązać.
Do przepisu nie należy używać gatunków serów, które mają warstwę wosku.
Czas kąpieli sera zależy od jego rodzaju.
Mocząc ser należy uważać, aby się całkowicie nie rozpuścił i nie stał się płynny.
Rolada drobiowa na zimno... Pyszna, domowa wędlina do chleba. O wyraźnym aromacie czosnku i zdecydownym smaku. Łatwo się kroi w cienkie plasterki i bardzo dobrze smakuje. Polecam!
Składniki (na 1 kg rolady):
Około 1,1 kg udek drobiowych - po obraniu ze skóry i kości - 650 g samego mięsa;
350 g mięsa mielonego (u mnie drobiowe, z indyka);
2 płaskie łyżeczki soli;
1 płaska łyżeczka pieprzu;
1 płaska łyżeczka cukru pudru (u mnie bez);
3 ząbki czosnku;
3 płaskie łyżeczki żelatyny;
1 czubata łyżka posiekanego koperku;
1 czubata łyżka posiekanej natki pietruszki;
1 łyżka majeranku;
Olej do wysmarowania folii aluminiowej;
Folia aluminiowa.
Sposób przygotowania:
Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę.
Udka z kurczaka umyć, osuszyć, pozdejmować z nich skóry, usunąć kości i pokroić w małe kawałki (o wymiarach około 1,5 x 1,5 cm).
Do miski włożyć mięso mielone. Dodać pokrojone mięso z udek kurczaka, wszystkie przyprawy (tj. sól, pieprz, cukier puder, majeranek), zioła (przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, koperek i natkę pietruszki) oraz żelatynę. Dobrze wymieszać i wyrobić masę mięsną, aby składniki dobrze się połączyły, a mięso nieco rozkleiło.
Folię aluminiową rozłożyć na blacie błyszczącą stroną do góry i posmarować olejem. Na folię przełożyć mięso i wstępnie uformować roladę.
Tak przygotowane mięso zawinąć szczelnie i ściśle w folię alumniową, a następnie tak przygotowaną roladę owinąć szczelnie w drugi kawałek folii alumniowej.
Roladę owiniętą w folię przełożyć na blachę, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (termoobieg, 3 półka) i piec przez 55 minut.
Po wyjęciu z piekarnika pozostawić w folii do wystudzenia. Wystudzoną roladę wyjąć z folii, przełożyć do zamykanego, plastikowego pojemnika i wstawić do lodówki na kilka godzin (u mnie na całą noc).
Roladę podwać zimną, jako wędlinę, pokrojoną w cienkie plasterki.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Z podanych składników wychodzi około 1 kg rolady.
W większości hipermarketów (np. w Tesco), jak i w Lidlu można kupić gotowe mięso z ud kurcząt bez skóry i kości. Wówczas nie ma konieczności obierania udek ze skóry i kości.
Można użyć dowolonego gatunku mięsa mielonego np. drobiowego, wieprzowego, wieprzowo-wołowego.
Skrzydełka jogurtowo-cebulowe... Złociste i aromatyczne skrzydełka kurczaka. Otulone cebulowo-jogurtową pierzynką. Delikatnie chrupiące na zewnątrz. Wyraźnie soczyste wewnątrz. Pyszny, domowy, obiad. Smacznego!
Składniki:
1,3 kg skrzydełek kurczaka;
400 g gęstego jogurtu naturalnego;
2 średnie cebule;
1 czubata łyżka przyprawy do kurczaka (u mnie złocista);
1 czubata łyżeczka ostrej papryki w proszku;
Bułka tarta;
Sól;
Olej.
Sposób przygotowania:
Skrzydełka z kurczaka dokładnie umyć, osuszyć, oprószyć przyprawą do kurczaka.
Cebule obrać, pokroić w bardzo drobną kostkę, wrzucić do miski i posolić. Wymieszać.
Do pokrojonej, posolonej cebuli dodać jogurt naturalny i wymieszać.
W tak przygotowanym jogurcie z cebulą zanurzyć skrzydełka (każde skrzydełko powinno być dobrze oblepione jogurtem), oprószyć ostrą papryką, przykryć folią aluminiową i wstawić do lodówki na 1,5 godziny.
Po tym czasie skrzydełka panierować w bułce tartej i krótko obsmażać, na rozgrzanym na patelni oleju, z obu stron na złoty kolor.
Tak przygotowane skrzydełka ukłdać obok siebie na blasze/w naczyniu żaroodporny, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) i zapiekać bez przykrycia przez około 30 - 35 minut, aż staną się miękkie.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Ilość i rodzaj przypraw (do kurczaka, papryka) można dowolnie zmieniać zgodnie z własnym smakiem.
Skrzydełka przygotowane w ten sposób są bardzo soczyste, a dzięki panierowaniu w bułce tartej ich skórka jest delikatnie chrupiąca.
Ostrość cebuli nie jest mocno wyczuwalna na skrzydełkach.
Cytryny dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą. Osuszyć. Wycisnąć z nich sok.
Skórki z cytryn przełożyć do garnka. Zalać 750 ml zimnej wody. Gotować przez około 15 - 20 minut, aż staną się miękkie. Po tym czasie wodę ze skórkami przecedzić przez sito lub gazę. Wodę z gotowania skórek pozostawić. Skórki wyrzucić.
Wodę z gotowania skórek ponownie wlać do garnka. Dodać cukier i zagotować, często mieszając. Dodać sok wyciśnięty z cytryn. Wymieszać. Zestawić z ognia.
Tak przygotowaną lemoniadę przelać do butelki/butelek i pozostawić do wystygnięcia.
Lemoniadę podawać rozcieńczoną z wodą (u mnie w dzbanku z wodą mineralną gazowaną).
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Z podanych składników wychodzi około 1 litra lemoniady (syropu) do rozcieńczania z wodą.
440 g białego cukru odpowiada 2 szklankom tego składnika. Szklanka = 250 ml.
Ja, po wyciśnięciu soku z cytryn, wykorzystałam całe pozostałe skórki (razem z białym wnętrzem) do przygotowania lemoniady. Można także, jeśli ktoś się boi się, że białe wnętrze nada gorzkiego posmaku, po umyciu cytryn obrać je ze skórki np. obieraczką do warzyw i tylko z takich skórek przygotować lemoniadę.
Lemoniadę należy rozcieńczać zgdonie z własnym smakiem. Mi ten syrop wystarczył na 4 litry lemoniady - słodkiej, ale nie bardzo słodkiej.
Taką lemoniadę można także stosować, bez rozcieńczania, do herbaty, zamiast plasterka cytryny czy kwasku cytrynowego.
Risotto z brokułami... Kremowy, aksamitny ryż. O delikatnie cytrynowym aromacie. Z dodatkiem brokułów. Oprószony startym parmezanem. Pychota!
Składniki:
300 g ryżu do risotto - Arborio;
1 litr bulionu - u mnie 1 litr gorącej, przegotowanej wody + 1 łyżka vegety;
1 średnia cebula;
2 ząbki czosnku;
1 średni brokuł;
Sok wyciśnięty z 1/2 cytryny;
Skórka starta z 1/2 cytryny;
1 łyżka masła;
2 łyżki oliwy;
1 łyżka startego parmezanu;
Sól;
Pieprz.
Sposób przygotowania:
Brokuł podzielić na różyczki i ugotować w lekko osolonej wodzie lub na parze. Odcedzić.
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę.
Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę.
Cytrynę dobrze wyszorować, osuszyć, zetrzeć skórkę i wycisnąć sok.
Parmezan zetrzeć na tarce o dużych oczkach (tzw. grube wiórki).
Na rozgrzaną na patelni oliwę wrzucić pokrojoną cebulę i podsmażyć. Pod koniec podsmażania cebuli dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i krótką chwilkę razem podsmażać.
Do podsmażonej cebuli z czosnkiem dodać ryż i całość smażyć na małym ogniu, aż ryż będzie zeszkolny.
Następnie wlać 500 ml bulionu, a gdy ryż wchłonie cały płyn, dodać pozostałą część bulionu i podsmażać na małym ogniu bardzo często mieszając, aż ryż wchłonie cały bulion.
Gdy ryż będzie już miękki, dodać masło, sok i skórkę z cytryny i wymieszać. Zestawić z ognia.
Następnie dodać różyczki brokułu, przyprawić solą i pieprzem do smaku i wymieszać.
Risotto podawać bezpośrednio po przygotowaniu, oprószone startym parmezanem.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Do przygotowania klasycznego risotto potrzebny jest specjalnie przeznaczony do tego celu włoski ryż z okrągłymi ziarnami. Dość powszechnym w polskich sklepach jest Arborio.
Ryż paraboiled, długoziarnisty czy w torebkach nie nadaje się do risotto!
Risotto należy przygotowywać na małym ogniu, bardzo często mieszając, aby ryż się nie przypalił.
Świeżego brokuła można zastąpić opakowaniem mrożonych różyczek tego warzywa (waga 450 g).
Barszcz mieszany z ziemniakami... Na bazie czerwonych buraków. Z dodatkiem barszczu białego. Przyprawiony czosnkiem i majerankiem. Podany z ziemniakami z cebulką. Pyszna odmiana tradycyjnych przepisów. Smacznego!
Składniki:
3 średnie, czerwone buraki;
1 opakowanie barszczu białego (u mnie Winiary), rozpuszczonego w 200 ml zimnej wody;
1 ząbek czosnku;
1 liść laurowy;
3 ziarna ziela angielskiego;
2 litry wody;
1/2 łyżki majeranku;
1 łyżka octu spirytusowego;
1 kg ziemniaków;
1 duża cebula;
2 czubate łyżki kwaśnej, gęstej śmietany o zawartości tłuszczu 18%;
Olej do podsmażenia cebuli;
Sól;
Pieprz.
Sposób przygotowania:
Buraki obrać, umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach (tzw. grube wiórki).
Ząbek czosnku obrać, zmiażdżyć ręką lub nożem.
Cebulę obrać, drobno posiekać. Podsmażyć na złoty kolor na rozgrzanym na patelni oleju.
Barszcz biały dokładnie wymieszać w 200 ml zimnej wody.
Do garnka, w którym będzie gotowana zupa, wrzucić liść laurowy, ziarna ziela angielskiego, zmiażdżony czosnek, 1/2 łyżki soli i zalać 2 litrami zimnej wody. Zagotować.
Do wrzącej wody z przyprawami wrzucić starte buraki, dodać 1 łyżkę octu i gotować przez około 20 minut, bez przykrycia, na średnim ogniu. Po tym czasie barszcz przecedzić przez sito.
Do przecedzonego, czystego barszczu dodać rozrobiony w zimnej wodzie barszcz biały oraz majeranek i zagotować. Zestawić z ognia.
Do miseczki wlać śmietanę, dodać chochlę zupy i dobrze wymieszać. Tak zahartowaną śmietanę dodać do ugotowanej zupy. Wymieszać.
Zupę przyprawić solą i pieprzem do smaku.
Na talerzach układać ziemniaki, posypać podsmażoną cebulką i wlewać zupę.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Z podanych składników wychodzą około 2 litry zupy.
Do/lub zamiast cebulki, można dodać podsmażony boczek, jako okrasę do ziemniaków.
Ocet spirytusowy można zastąpić sokiem z cytryny. Nie należy rezygnować z dodatku octu czy soku z cytryny, gdyż to one zapewniają barszczowi piękny kolor.
Ziemniaki należy gotować jednocześnie z przygotowywaniem zupy.
Ilość octu/soku z cytryny można dowolnie zmieniać.
Domowe mleko ryżowe... Mleko roślinne na bazie ryżu. Niesłodzone, bezmleczne i bezglutenowe. Domowe, dużo tańsze od sklepowego. Zdrowe, pyszne i szybkie w wykonaniu. Polecam!
Składniki:
100 g białego ryżu (u mnie 1 woreczek);
1 litr gorącej, przegotowanej wody;
Szczypta soli - u mnie bez;
1 laska cynamonu - opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
Ryż ugotować z dodatkiem laski cynamonu (opcjonalnie) i szczypty soli, zgodnie z przepisem na opakowaniu. Odcedzić. Nie trzeba czekać, aż ryż wystygnie.
Ciepły ryż zalać 500 ml gorącej, przegotowanej wody i zblendować.
Następnie dodać kolejne 500 ml gorącej, przegotowanej wody i ponownie zblendować.
Tak przygotowane mleko przelać przez sito do dzbanka/butelki. Wystudzić.
Po wystudzeniu przechowywać w lodówce.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Z podanych składników wychodzi nieco ponad 1 litr mleka ryżowego.
Mleko można przechowywać w lodówce od 3 dni do 5 dni.
Im woda będzie bardziej gorąca tym ryż lepiej się zmiksuje. Najlepiej jakby to był wrzątek, ale nie każdy blender może to przeżyć.
Ryż do przygotowania mleka może być nawet lekko rozgotowany.
Do przygotowania mleka można użyć zarówno ryżu białego, jak i brązowego.
Ryż można ugotować ze szczyptą soli (ja nie dawałam) i/lub laską cynamonu, laską wanilii albo z cukrem lub syropem klonowym, aby było słodkie.
Jeśli mleko ma być gęstsze należy do ugotowanego ryżu dodać tylko 750 ml (3 szklanki) gorącej, przegotowanej wody. Natomiast jeśli ma być rzadsze - 1,25 l (5 szklanek). U mnie w wersji optymalnej - z 1 litra wody.
Po dodaniu kakao do mleka ryżowego powstanie pyszne kakao.
Mleko należy przecedzić przez gazę albo przez sito. Im lepiej przecedzi się mleko (mniej fusów przepuści przez gazę/sito) tym będzie gładsze.
Sos tzatziki... Gęsty, kremowy, na bazie jogurtu greckiego. Pełen wiórków zielonego ogórka. O wyrazistym, czosnkowym smaku. Z dodatkiem oliwy, soku z cytryny i koperku. Pyszny dip do warzyw czy dań z grilla. Grecka klasyka w polskim domu. Polecam!
Składniki:
200 g gęstego jogurtu greckiego;
1 średni, zielony ogórek;
2 ząbki czosnku;
Pęczek koperku;
2 łyżki oliwy;
1 łyżka soku z cytryny;
Sól;
Pieprz.
Sposób przygotowania:
Ogórka umyć, osuszyć, nie obierać ze skóry, zetrzeć na tarce o dużych oczkach (tzw. grube wiórki), umieścić na sicie, posypać szczyptą soli i odstawić, aż ogórek puści soki. Odcisnąć.
Koperek umyć, osuszyć, drobno posiekać.
Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę.
Do miseczki wlać jogurt grecki. Dodać oliwę, odsączonego, startego ogórka, posiekany koperek, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz sok z cytryny. Wymieszać.
Dip doprawić solą i pieprzem do smaku. Wymieszać.
Tak przygotowany sos odstawić na 30 minut do lodówki, aby smaki i aromaty przeszły sobą i nabrały wyrazistości.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Do tzatzików ogórka nie należy obierać. U mnie wersja z obranym, z uwagi na preferencje smakowe rodziny :-(.
Z dodatku koperku czy soku z cytryny można zrezygnować.
Podstawowe składniki tego sosu to gęsty jogurt grecki, drobno poszatkowany, zielony ogórek, roztarty czosnek i oliwa. Reszta to dodatki urozmaicające/wzbogacające jego smak.
Sok z cytryny można zastąpić białym octem winnym.
Smak sosu można wzbogacić o oliwki, miętę, białą paprykę czy fetę.
Szarlotka z różową pianką... Na spodzie kruche, złociste ciasto. Następnie warstwa pachnących cynamonem jabłek. Na jabłkach różowa pianka. A na wierzchu kruszonka z ciasta. Słodki dodatek do kawy czy herbaty. Polecam!
Składniki:
Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej;
1/2 szklanki białego cukru;
250 g margaryny;
5 żółtek jaj;
2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Masa jabłkowa:
1,5 kg jabłek;
Opakowanie cukru wanilinowego (16 g);
3 łyżki białego cukru;
1 łyżeczka cynamonu.
Różowa pianka:
5 białek jaj;
Kisiel wiśniowy (u mnie opakowanie o wadze 40 g);
1/2 szklanki białego cukru.
Dodatkowo:
Margaryna do wysmarowania blachy;
Bułka tarta do obsypania blachy;
Cukier puder do oprószenia po wierzchu - opcjonalnie - u mnie bez.
Szklanka = 250 ml
Sposób przygotowania:
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia.
Żółtka jaj oddzielić od białek.
Margarynę posiekać nożem wraz z cukrem i żółtkami. Następnie dodać mąkę z proszkiem do pieczenia i szybko zagnieść kruche ciasto (Ja najczęściej robię tak, że do misy od miksera lub malaksera wrzucam pokrojoną w kostkę margarynę, dodaję cukier, żółtka i mąkę z proszkiem i albo zagniatam hakiem do ciasta drożdżowego (w przypadku użycia robota kuchennego ) lub końcówką do ciasta (w przypadku malaksera).
Tak przygotowane ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
W międzyczasie przygotować masę jabłkową. Jabłka umyć, osuszyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach (na tzw. grube wiórki).
Na rozgrzaną, suchą (tj. bez dodatku tłuszczu) wrzucić starte jabłka i podsmażać przez około 10 minut. Pod koniec podsmażania dodać cukier, cukier wanilinowy i cynamon, wymieszać i bardzo krótką chwilę razem podsmażać. Zestawić z ognia. Odcedzić i wystudzić.
Białka ubić mikserem na sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania cukier i kisiel wiśniowy.
Blachę wysmarować margaryną i obsypać bułką tartą. Na dno tak przygotowanej blachy wyłożyć 2/3 ciasta. Pozostałą część ciasta zetrzeć na tarce o dużych oczkach (tzw. grube wiórki) lub pokruszyć w palcach.
Na cieście rozsmarować masę jabłeczną. Na jabłka wyłożyć warstwę ubitej, różowej piany. A na piankę pozostałe, starte ciasto.
Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka górna i dolna, 3 półka) i piec przez około 50 minut.
Upieczone, wystudzone ciasto można dodatkowo oprószyć cukrem pudrem (u mnie bez).
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
Jest to przepis na blachę o wymiarach 24 x 40 cm.
Można użyć dowolonego smaku kisielu o kolorze czerwonym: wiśniowego, truskawkowego, malinowego.
Do masy jabłkowej można dodać rodzynki.
Ciasto trochę się kruszy przy wałkowaniu. Można część ciasta, która ma pójść na dno szarlotki, także zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie, przed położeniem jabłek, ugnieść ręką.
Aby ciasto lepiej się tarło, można tę część, która ma być na kruszonkę, wstawić, zamiast do lodówki, do zamrażalnika.
Aby jabłka nie przywierały do patelni, można je delikatnie podlewać wodą podczas podsmażania.