wtorek, 8 maja 2018

Maślane rogaliki śniadaniowe



Składniki:

CIASTO:
 1. 1/3 szklanki ciepłej wody (o temperaturze 40 - 45 stopni C);
 2. 2 i 1/4 łyżeczki suchych drożdży instant;
 3. 1/3 szklanki + 1/4 łyżeczki białego cukru;
 4. 1 i 1/3 szklanki pełnotłustego (tj. 3,2 %), ciepłego mleka (o temperaturze 40 - 45 stopni C);
 5. 5 łyżek miękkiego masła;
 6. 1 duże jajo (klasy L) w temperaturze pokojowej;
 7. 1 i 1/2 łyżeczki soli;
 8. 4 i 1/2 szklanki mąki pszennej (patrz Uwagi do przepisu, punkt 2).
DODATKOWO:
 1. Mąka pszenna do podsypania stolnicy podczas rozwałkowywania ciasta;
 2. 4 łyżki miękkiego masła do posmarowania rozwałkowanego, wyrośniętego ciasta;
 3. 3 łyżki roztopionego masła do posmarowania po wierzchu upieczonych rogalików;
 4. Blacha z wyposażenia piekarnika lub 2 blachy o wymiarach około 23 x 33 cm;
 5. Papier do pieczenia lub masło do wysmarowania blach.
1 szklanka = 1 cup = 240 ml, 1 łyżka = 15 ml, 1 łyżeczka = 5 ml



Sposób przygotowania:

ZACZYN:
 1. Do miseczki wlać ciepłą wodę (1/3 szklanki). Wsypać suche drożdże instant (2 i 1/4 łyżeczki), biały cukier (1/4 łyżeczki). Wymieszać, aż drożdże się rozpuszczą.
 2. Przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut, do wyrośnięcia.
CIASTO:
 1. Do miski (u mnie misa od miksera) wlać wyrośnięty zaczyn. Dodać pozostały cukier (1/3 szklanki). Wlać ciepłe mleko (1 i 1/3 szklanki). Dodać miękkie masło (5 łyżek). Wbić jajo. Wsypać sól (1 i 1/2 łyżeczki). Wymieszać mikserem przy pomocy mieszadła (lub drewnianą łyżką) do połączenia składników.
 2. Następnie wsypać 2 szklanki mąki i wymieszać mikserem przy pomocy mieszadła (lub drewnianą łyżką), aż składniki się dobrze połączą.
 3. Zmienić mieszadło na hak do ciasta drożdżowego (w przypadku użycia miksera) i miksując na najniższych obrotach, do miski/misy z ciastem powoli wsypać pozostałą mąkę (2 i 1/2 szklanki mąki - patrz Uwagi do przepisu, punkt 2) i zagniatać ciasto przez około (4 - 5 minut, w przypadku miksera, lub około 10 minut w przypadku ręcznego zagniatania), aż ciasto na rogaliki będzie gładkie i elastyczne (i jednocześnie lepkie przy dotknięciu).
 4. Miskę/misę z wyrobionym ciastem na rogaliki przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (bez przeciągów) do wyrośnięcia, na 1 godzinę i 30 minut. Ciasto powinno w tym czasie podwoić swoją objętość.
 5. Po tym czasie wyrośnięte ciasto wyjąć z miski i podzielić na 2 równe kule. Każdą z nich rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na koło o równej grubości (i średnicy 33 cm). Na każdym z rozwałkowanych kół położyć po 2 łyżki miękkiego masła i równomiernie rozsmarować po całej powierzchni ciasta.
 6. Posmarowane masłem koła z ciasta podzielić nożem do pizzy na 4 równe części. Każdą z tych części podzielić na 3 kolejne równe części/kliny (wyglądem przypominające małe kawałki pizzy - o tak jak tutaj, autor: Cooking Classy).
 7. Każdy z klinów ciasta zwinąć zaczynając od szerokiej (zewnętrznej) krawędzi do środka tworząc rogaliki (o tak jak tutaj, autor; Cooking Classy), pilnując, aby końcówka klina (szpic) była zawsze na spodzie rogalika.
 8. Blachę z wyposażenia piekarnika lub 2 mniejsze blachy wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem.
 9. Na tak przygotowaną blachę/blachy układać, w równych odstępach, uformowane rogaliki (zawsze zlepieniem do dołu) w 3 rzędach po 8 rogalików (w przypadku użycia blachy z wyposażenia piekarnika) lub w 2 rzędach po 6 rogalików (w przypadku użycia 2 mniejszych blach).
 10. Blachę/blachy z rogalikami przykryć czystą ściereczką (lub luźno folią spożywczą) i odstawić do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce, na 1 godzinę. Na około 10 minut przed końcem tego czasu włączyć piekarnik, aby się rozgrzał do 190 stopni.
 11. Po tym czasie zdjąć ściereczkę/folię spożywczą i wstawić rogaliki do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni (grzałka górna i dolna, środkowa półka) i piec przez 15 - 19 minut, aż ładnie się zarumienią.
 12. Zaraz po wyjęciu z piekarnika gorące rogaliki posmarować roztopionym masłem (3 łyżki).
 13. Rogaliki podawać na ciepło lub na zimno, po całkowitym wystudzeniu.
SMACZNEGO!



Uwagi do przepisu:
 1. Z podanych składników wychodzą 24 małe rogaliki.
 2. 4 i 1/2 szklanki to standardowa ilość mąki pszennej, która jest potrzebna do przygotowania rogalików według tego przepisu. Jednak z uwagi na różną wilgotność, ilość mąki może się wahać o mniej o 1/4 szklanki lub o dodatkową 1/4 szklanki. Nie można dodać zbyt dużo mąki, bo rogaliki wyjdą za twarde. Ciasto na rogaliki, po wyrobieniu, powinno być lepkie i elastyczne. W przypadku wrabiania mikserem, ciasto, pod koniec zagniatania, powinno się przyklejać do dna misy (a nie do jej boków) oraz zwijać wokół haka. Powinno, przy dotknięciu palcem, nieznacznie się przykleić do opuszka palca, a następnie lekko odkleić przy pociągnięciu. Nie może być zbyt gumowate, a nie zbyt twarde. W większość przypadków ilość 4 i 1/2 szklanki mąki pszennej jest odpowiednia.
 3. Bułeczki równie dobrze smakują na ciepło, jak również można je zjadać na zimno i przechowywać przez max. 2 dni.
 4. Rogaliki przygotowane według tego przepisu są miękkie, puszyste i mocno maślane.
 5. Rogaliki  nadają się do zamrożenia. Bułeczki, już po uformowaniu w rogaliki, można zamrozić i upiec, gdy najdzie nas ochota na świeże pieczywo. Wystarczy uformować rogaliki, położyć je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, blachę przykryć folią spożywczą i wstawić do zamrażarki na kilka godzin. Zamrożone kulki ciasta przełożyć do przeznaczonych do kontaktu z żywnością woreczków strunowych (u mnie z Ikea) i przechowywać w zamrażalniku przez max. 1 miesiąc

  Po wyjęciu z zamrażalnika
   uformowane rogaliki należy całkowicie rozmrozić - w tym celu, dzień przed upieczeniem, wyjąć bułeczki z zamrażalnika, ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć folią i  wstawić do lodówki na całą noc w celu rozmrożenia. Po tym czasie wyjąć z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej na około 2 godziny do wyrośnięcia, następnie upiec zgodnie z przepisem. 
 6. Ciasto na rogaliki można wyrobić mikserem, jak i ręcznie.
 7. 1 szklanka = 1 cup = 240 ml, 1 łyżka = 15 ml, 1 łyżeczka = 5 ml.
Źródło przepisu: Cooking Classy.


2 komentarze :

 1. Oj, ale bym zjadła w leniwy weekendowy poranek kilka takich bułeczek z masełkiem i miodem albo dżemem! To jest prawdziwy comfort food :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba je jutro zrobie, bo mi slinka cieknie:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... >