piątek, 18 kwietnia 2014

Chlebki pszenne z sezamem do wielkanocnego koszyczka

Chlebki pszenne z sezamem do wielkanocnego koszyczka...
Podłużne, pękate, ze złocistą skórką.
Pełne ziaren sezamu.
Niewielkie, idealne do Święconki.
Wesołego Alleluja!Składniki:
 1. 650 g mąki pszennej;
 2. 6 łyżek ziaren sezamu;
 3. 2 łyżeczki soli;
 4. 2 łyżki oliwy/oleju;
 5. 425 ml ciepłej wody;
 6. 7 g suchych drożdży.
Sposób przygotowania:
 1. W dużej misce (ja użyłam misy od miksera) wymieszać ze sobą mąkę, ziarna sezamu, sól, drożdże i oliwę/olej. Następnie powoli dolewać wodę, stale wyrabiając ciasto mikserem. Po dodaniu wody wyrabiać ciasto mikserem jeszcze przez około 10 minut, do momentu, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Wszystkie te czynności można również wykonać ręcznie.
 2. Wyrobione ciasto przełożyć do miski dokładnie wysmarowanej oliwą/olejem. Ciasto posmarować oliwą/olejem. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę, aż do podwojenia objętości.
 3. Po tym czasie ciasto ponownie zagnieść (ja w tym celu umieściłam w mikserze na 2 minuty), podzielić na 5 części, każdemu kawałkowi ciasta nadać owalny kształt i położyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i obsypanej delikatnie mąką. Uformowane bochenki naciąć na górze nożyczkami, posypać mąką i odstawić na 10 minut w ciepłe miejsce, aby trochę podrosły.
 4. Chlebki piec w 200 stopniach (grzałka góra i dół, 3 półka) w przypadku piekarnika elektrycznego i w 180 stopniach w przypadku kuchenek gazowych przez około 40 - 50 minut, aż do zarumienienia. Dobrze upieczone chlebki wydają głuchy dźwięk, gdy postuka się w ich spód.
 5. Chlebki wystudzić na kratce.
SMACZNEJ ŚWIĘCONKI!


Uwagi do przepisu:
 1. Z podanych składników wychodzi 5 małych bochenków chleba.
 2. Drożdże instant (suche) można zastąpić świeżymi. 7g drożdży instant to 25g drożdży świeżych.
 3. W przypadku użycia drożdży świeżych, nie ma konieczności ich rozrabiania. Wystarczy je pokruszyć i tak jak drożdże instant wrzucić do miski.
 4. Ziarna sezamu można zastąpić innymi, ulubionymi dodatkami np. pestkami dyni, ziarnami słoneczniku, prażoną cebulką, kminkiem, czerwoną papryką w proszku, itp.
 5. W przypadku przygotowywania chlebków miksrem, należy użyć haka do ciasta drożdżowego.
Źródło: Galeria Potraw

Wielkanocne Smaki - edycja IV Wielkanocne Smaki - edycja IV

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... >