środa, 7 czerwca 2017

Odrywane bułeczki śniadaniowe

Składniki:
 1.     235 ml letniego mleka;
 2.     10 g  suchych drożdży instant;
 3.     26 g białego cukru;
 4.     8 g soli;
 5.     40 g solonego, miękkiego masła;
 6.     1 duże jajo;
 7.     375 g mąki pszennej;
 8.     20 g roztopionego masła do posmarowania bułeczek po wierzchu.
Dodatkowo:
 1. Olej do wysmarowania mąki;
 2. Margaryna/masło do wysmarowania papieru do pieczenia i blachy;
 3. Papier do pieczenia;
 4. Blacha o wymiarach 32 x 26 cm.


Sposób przygotowania:
 1. Do miski (u mnie misa od miksera) wlać letnie mleko, wsypać drożdże, cukier i sól, dodać masło i  wbić jajo. Dodać 300 g mąki. Wyrobić ciasto mikserem, przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, początkowo na najniższej prędkości miksera (do momentu połączenia się składników ciasta), następnie zwiększając prędkość do średniej. Stale miksując, powoli dodać pozostałe 75 g mąki, aż ciasto zbierze się wokół haka i odsunie się od boków miski. Ciasto na bułeczki powinno być delikatnie lepkie i miękkie. W razie potrzeby należy dodać nieco więcej mąki (ja musiałam dodać jakieś 10 g, gdyż ciasto było zbyt luźne).
 2. Dużą miskę wysmarować olejem (niewielką ilością - ok. 1/2 łyżki).
 3. Do tak przygotowanej miski przełożyć wyrobione ciasto, przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, na 90 minut, w celu wyrośnięcia.    
 4. Blachę do pieczenia wysmarować margaryną/masłem, wyłożyć papierem do pieczenia, a papier wysmarować margaryną/masłem.
 5. Wyrośnięte ciasto przełożyć na delikatnie oprószoną mąką stolnicę, podzielić na 12 równych części i z każdej z nich uformować małą kulkę.
 6. Tak uformowane bułeczki układać na blasze wyłożonej papierem i wysmarowanej tłuszczem, w równych odstępach, w 4 rzędach po 3 bułeczki. Przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia, na 1 godzinę.
 7. Wyrośnięte bułeczki wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni (grzałka górna i dolna, środkowa półka) i piec przez 12 - 14 minut, aż staną się lekko złociste.
 8. Masło (20 g) roztopić w małym rondelku lub w mikrofalówce.
 9. Upieczone bułeczki wyjąć z piekarnika, posmarować rozpuszczonym masłem i odstawić na 15 minut, do delikatnego wystudzenia.
 10. Następnie wyjąć wraz z papierem z formy i wystudzić na kratce.    
SMACZNEGO!


Uwagi do przepisu:
 1. Z podanych składników wychodzi 12 bułeczek pieczonych na blasze o wymiarach 32 x 26 cm.
 2. Bułeczki są miękkie i puszyste. Mają delikatnie słodki posmak, ale nadają się do wytrawnych rzeczy.
 3. Ciasto na bułeczki musi być miękkie i delikatnie lepkie. Nie należy dodawać zbyt dużo mąki podczas wyrabiania. Dobrze wyrobione ciasto ładnie owija się wokół haka do ciasta drożdżowego, jest lśniące, miękkie i elastyczne. Delikatnie klei się do rąk. Zbyt duża ilość mąki dodana do ciasta, sprawi że bułeczki będą twarde.
 4. Ciasto na bułeczki można także wyrobić ręcznie. Wszystkie składniki (poza 75 g mąki) należy wówczas wsypać do miski i mieszać łyżką, dosypując powoli pozostałą mąkę, do momentu aż będzie to ciężkie, a następnie wyrabiać ręcznie, aż cała mąka zostanie wykorzystana i/lub ciasto będzie miękkie, elastyczne i delikatnie lepkie w dotyku. 
 5. Do przepisu można użyć zarówno suchych drożdży instant, jak i zwykłych, suchych drożdży, czy świeżych (około 36 g). Należy jednak pamiętać, że suche drożdże instant mogą być dodane bezpośrednio do składników ciasta i nie wymagają przygotowania zaczynu. Szybciej też wyrastają. Zwykłe, suche drożdże, jak i świeże, wymagają rozpuszczenia w letnim mleku, przygotowania zaczynu i odstawienia go do wyrośnięcia na około 10 - 15 minut. Z tych względów sugeruję użycie do bułeczek suchych drożdży instant.
 6. Bułeczki, po uformowaniu w kulki, a przed ponownym odstawieniem do wyrastania, można zamrozić i upiec, gdy najdzie nas ochota na świeże pieczywo. W takim przypadku, aby przygotować je do spożycia, należy wyjąć je z zamrażarki, ułożyć na blasze, przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do rozmrożenia i wyrośnięcia  - bułeczki powinny podwoić swoją wielkość. Może to potrwać od 1 do 2 godzin, w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym będą wyrastać. 
 7. Mleko dodane do ciasta powinno być letnie, masło miękkie, w temperaturze pokojowej. Ilość soli można zmniejszyć - nie wpłynie to na proces wyrastania bułeczek, a jedynie na ich smak. 
 8. Bułeczki można przygotować z podwójnej porcji (tj. 24 sztuki), na blasze z wyposażenia piekarnika.
 9. Przy pieczeniu pieczywa najlepiej używać wagi kuchennej. Zapewnia to właściwą konsystencję ciasta. Dla nieposiadający wagi podaję ilości składników w szklankach, przy czym 1 szklanka = 1 cup = 240 ml, 1 łyżka = 15 ml, a 1 łyżeczka = 5 ml.
 • 1 szklanka letniego mleka;
 • 1 łyżka suchych drożdży instant;
 • 2 łyżki białego cukru;
 • 1 łyżeczka soli;
 • 3 łyżki miękkiego, solonego masła;
 • 1 duże jajo;
 • 3 szklanki mąki pszennej;
 • 1 łyżka roztopionego masła do posmarowania bułeczek po wierzchu.
Źródło przepisu: The Stay At Home Chef.

3 komentarze :

 1. Czy z tego ciasta da się upiec bułeczki nie do odrywania? Wolę takie a skoro ciasto jest luźne, to czy po uformowaniu jednak się nie rozłożą na boki i nie połączą?

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego przepisu lepiej piec bułeczki do odrywania. W przypadku pieczenia ich jako oddzielne bułeczki należałoby robić duże odstępy pomiędzy kulkami ciasta, ponieważ podczas godziny wyrastania podwajają swoją objętość i mogą się ze sobą połączyć. Pieczone jako oddzielne bułeczki mogą być też niższe.
  Pozdrawiam serdecznie,
  G.M.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i również pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...