piątek, 31 marca 2017

Rosół z trzech mięs


Składniki:
 1. 1 duża porcja rosołowa z kurczaka wraz ze skrzydełkami;
 2. 400 g porcji rosołowej, wołowej (koniecznie z kością);
 3. 1 szyja indycza;
 4. 4 średnie marchewki;
 5. 2 średnie pietruszki;
 6. 1/2 średniego korzenia selera;
 7. 1 cały por (biała i zielona część);
 8. Pęczek natki pietruszki;
 9. Gałązka świeżego lubczyku;
 10. 1 średnia cebula + łupiny z połowy cebuli;
 11. 3 liście kapusty włoskiej;
 12. 1 duży liść laurowy;
 13. 5 ziaren ziela angielskiego;
 14. 5 ziaren czarnego pieprzu;
 15. 1 łyżka soli;
 16. 2,5 l zimnej wody.
Dodatkowo/ do podania:
 1. Drobno posiekana natka pietruszki;
 2. Makaron nitki.
 Sposób przygotowania:
 1. Marchewki, pietruszki, seler, por (biała i zielona część) oraz liście kapusty umyć i osuszyć. Marchewkę, pietruszkę i seler obrać ze skóry. Wszystkie warzywa (oprócz kapusty) pokroić na duże kawałki. Liście kapusty zostawić w całości.
 2. Natkę pietruszki oraz gałązkę lubczyku umyć, osuszyć, pozostawić w całości, nie kroić.
 3. Cebulę obrać ze skórki (połowę łupin pozostawić), przekroić na pół i opiec na suchej (tj. bez dodatku tłuszczu) patelni lub nad płomieniem gazu.
 4. Porcję rosołową z kurczaka dokładnie umyć pod bieżącą wodą, usunąć skórę (oprócz szyi i skrzydełek) oraz nadmiar tłuszczu. Włożyć do dużego garnka.
 5. Porcję rosołową wołową umyć, osuszyć, kość przyciąć (dla uwolnienia smaku), włożyć do garnka.
 6. Szyję indyczą umyć, osuszyć. Dodać do garnka z kurczakiem i wołowiną.
 7. Mięsa zalać zimną wodą (2,5 litra) i gotować na średnim ogniu przez 1 godzinę. Podczas gotowania często oczyszczać rosół z szumowin przy pomocy małego sitka (szumowiny wylać do zlewu).
 8. Po tym czasie zmniejszyć ogień do minimum, dodać obrane, pokrojone marchewki, pietruszki, seler, por, liście kapusty, opieczoną cebulę, łupiny z połowy cebuli, pęczek natki pietruszki (w całości) oraz gałązkę lubczyku. Następnie dodać przyprawy: liść laurowy, ziarna ziela angielskiego, ziarna pieprzu i łyżkę soli. Rosół gotować na bardzo małym ogniu przez kolejne 3 godziny (rosół powinien jedynie pyrkać).
 9. Ugotowany rosół przecedzić przez sito (najlepiej wyłożone czystą ściereczką/pieluchą tetrową).
 10. Przecedzony, czysty rosół wlać do nowego garnka (lub do tego samego garnka, ale umytego, gdyż na dnie, podczas gotowania, zbiera się bardzo dużo szumowin).
 11. Ugotowane marchewki z rosołu oczyścić z ewentualnych szumowin, pokroić w plasterki i układać na głębokich talerzach razem z makaronem i natką pietruszki (pozostałe warzywa oraz mięso, pozostałe z gotowania rosołu, wykorzystać do innych potraw, np. do przygotowania potrawki drobiowej).
 12. Podawać z makaronem, plasterkami marchewki i drobno posiekaną natką pietruszki.
SMACZNEGO!


Uwagi do przepisu:
 1. Z podanych składników wychodzi około 2,5 l rosołu.
 2. Do przygotowania rosołu należy użyć dużego garnka, minimum 7 - litrowego.
 3. Porcję rosołową z kurczaka najlepiej oczyścić ze skóry i nadmiaru tłuszczu, gdyż duża ilość tłuszczu, a co za tym idzie smaku, wygotuje się ze szpondru wołowego i ponacinanych kości szpikowych.
 4. Najlepiej, aby w skład porcji rosołowej wołowej wchodził szponder wołowy z dużymi kośćmi. Można to być także kawałek tłustej wołowiny plus duża, szpikowa kość wołowa.
 5. Kość wołową należy ponacinać dla uwolnienia szpiku do wywaru, dzięki czemu rosół będzie miał najlepszy smak. 
 6. Cebulę należy obrać z łupin, przekroić na pół i każdą połowę, z każdej strony, przypiec ze wszystkich stron na ciemny kolor (przypieczeniu powinna ulec jedynie wierzchnia warstwa cebuli).
 7. Łupiny z cebuli, dodane do rosołu, zapewniają ładny, złocisty, naturalny kolor zupy.
 8. Rosół należy gotować powoli, na bardzo małym ogniu, bez przykrycia. Rosół powinien jedynie pyrkać. Zapewnia to, że cały smak mięs i warzyw, a także składniki odżywcze przechodzą do rosołu.
 9. Rosół należy przecedzić przez sito, najlepiej wyłożone czystą ściereczką, uważając na szumowiny, które opadły na dno garnka podczas gotowania. Najlepiej, aby szumowiny z dna nie przeszły przez sito i pozostały w garnku. 
 10. Rosół najlepiej przecedzić do nowego, czystego garnka (wystarczy garnek 3 - litrowy). W przypadku ponownego wykorzystania garnka z gotowania rosołu, należy go dokładnie oczyścić, zwłaszcza z szumowin, które zebrały się na jego dnie.
 11. Drób w połączeniu z wołowiną idealnie równoważy smak rosołu. 
 12. Dobry rosół wyróżnia się dużą ilością mieszanego mięsa (w tym koniecznie przyciętych szpikowych kości wołowych) oraz bogactwem warzyw. Duża ilość marchewki (4 średnie), dzięki swojemu słodkawemu smakowi, dobrze równoważy smak mięs i warzyw w rosole.
 13. W przypadku, gdyby podczas gotowania rosołu, zbyt duża ilość wody odparowała, należy wlać niewielką ilość zimnej wody. Zimna woda sprawi, że wszelkie szumowiny opadną na dno garnka.
 14. Przygotowany w ten sposób rosół ma złocisty kolor (dzięki cebuli) i jest klarowny.
 15. Mięso i warzywa z rosołu można wykorzystać do przygotowania potrawki drobiowej, krokietów czy pierogów.
Źródło przepisu: Wielkie Żarcie.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... >