Składniki:
- 1 kg mąki pszennej;
- 5 żółtek + 2 całe jaja;
- 2 szklanki letniego mleka;
- 2 łyżki drobnego cukru do wypieków;
- 1/4 szklanki oleju;
- 50 g świeżych drożdży;
- 2 łyżki alkoholu (u mnie był to rum);
- Szczypta soli;
- 600 g marmolady różanej;
- Cukier puder do oprószenia pączków;
- Olej/smalec do smażenia pączków.
Sposób przygotowania:
- Do miseczki pokruszyć drożdże. Dodać 1/2 szklanki letniego mleka, łyżkę cukru, łyżkę mąki pszennej i wymieszać do rozpuszczenia drożdży. Tak przygotowany zaczyn przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 - 40 minut, w celu wyrośnięcia.
- Do misy (u mnie od miksera) wbić 2 jaja. Dodać 5 żółtek, 1 łyżkę cukru oraz szczyptę soli i ubić mikserem na puszystą masę.
- Do misy z ubitymi jajami przesiać pozostałą mąkę, wlać zaczyn, resztę mleka, olej i alkohol i wyrobić elastyczne ciasto (ja wyrabiam mikserem, przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, przez około 10 minut).
- Wyrobione ciasto umieścić w misce (ja pozostawiam w misie od miksera), przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 - 1,5 godziny do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części. Każdą z nich, kolejno, delikatnie rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy, na placki o grubości około 2 cm, wykrawać koła (szklanką lub obręczą do pączków), przykryć czystą ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 40 - 50 minut.
- Wyrośnięte pączki smażyć na rozgrzanym, ciepłym oleju/smalcu, z obu stron, na złoty kolor. Olej do smażenia pączków nie może być zbyt ciepły, gdyż wówczas pączki szybko spieką się z wierzchu, a w środku pozostaną surowe. Olej/smalec powinien mieć temperaturę około 170 stopni, dlatego też najlepiej smażyć pączki we frytownicy, gdzie można ustawić stałą temperaturę tłuszczu.
- Usmażone pączki układać na talerzach wyłożonych papierowymi ręcznikami, w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu, i odstawić do wystudzenia.
- Wystudzone pączki nadziać, przy pomocy szprycy, marmoladą i oprószyć cukrem pudrem po wierzchu.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Z podanych składników wychodzi około 20 dużych pączków.
- Pączki należy wycinać szklanką o średnicy około 8,5 cm z ciasta o grubości około 2 cm.
- Rum w cieście można zastąpić spirytusem, a nawet octem. Jego dodatek zapewnia, że pączki nie chłoną tłuszczu.
- Nie należy przekraczać ilości mąki wskazanej w przepisie.
- Pączki najlepiej nadziewać po usmażeniu i wystudzeniu. Nadziewane przed smażeniem muszą być bardzo dobrze sklejone. W przeciwnym razie nadzienie może wypłynąć podczas smażenia.
- Marmoladę można zastąpić powidłami śliwkowymi ub innym ulubionym nadzieniem.
- Ciasto na pączki musi urosnąć, aż do podwojenia objętości. Podobnie przygotowane pączki (po wycięciu i uformowaniu w kule) muszą wyrosnąć, co w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu może trwać nawet godzinę.
- Wyrastające pączki nie mogą wyschnąć. W tym celu należy je przykryć czystą ściereczką i ewentualnie, w razie potrzeby, delikatnie skropić ją wodą (ja nie skrapiałam). Pączki, które wyschną w trakcie wyrastania, będą pękać podczas smażenia.
- Do smażenia pączków można użyć oleju, smalcu, margaryny Planta lub mieszanki tych dwóch ostatnich tłuszczów. Ja smażyłam na oleju we frytownicy w temperaturze 170 stopni po około 2 minuty z każdej strony.
- Tłuszcz do smażenia pączków ma dobrą temperaturę, jeżeli wrzucony do niego kawałek ciasta wielkości orzecha laskowego zbrązowieje w ciągu 20 sekund.
- Czas smażenia pączków zależy od ich wielkości i użytego tłuszczu i wynosi około 1 - 2 minuty z każdej strony.
- Pączki należy smażyć cały czas na tej samej mocy palnika (na małym ogniu), a gdyby temperatura oleju była zbyt wysoka należy ją obniżać wrzucając do oleju gruby plaster surowego, obranego ziemniaka.
Źródło przepisu: Wielkie Żarcie.
Chyba smażyły się w zbyt małej ilości oleju...
OdpowiedzUsuńSmażyły się w odpowiedniej ilości oleju (2 litry), a po usmażeniu były wyrośnięte, puszyste i pyszne.
UsuńPozdrawiam serdecznie,
G.M.
Witam,
OdpowiedzUsuńPączki wyglądają na niezwykle delikatne i puszyste. Czy mozna użyć suchych drożdży?
Witaj,
OdpowiedzUsuńmożna użyć suchych drożdży instant (2 opakowania po 7 lub 8 g, w zależności od producenta), ale boję się, że mogą stracić na puszystości. Ja zawsze robiłam te pączki na świeżych drożdżach.
Pozdrawiam serdecznie,
G.M.
to tak jak moja Marcelinka
OdpowiedzUsuń