Miękkie i rozpływające się w ustach.
Pokryte warstwą słodkiego lukru.
Idealne dla zapominalskich - nie wymagają długiego leżakowania.
Pyszne!
Składniki:
- 250 g mąki pszennej;
- 85 g zmielonych na pył migdałów;
- 3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika;
- 1 łyżeczka cynamonu;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej;
- 200 ml płynnego miodu;
- 85 g masła;
- 1/2 szklanki drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej.
Lukier:
Sposób przygotowania:
- Do miski (u mnie od miksera) wsypać mąkę, zmielone migdały, przyprawę do piernika, cynamon, proszek do pieczenia, sodę i wymieszać ze sobą.
- Do rondelka (czy innego małego garnka z grubym dnem) włożyć miód i masło i podgrzewać na małym ogniu stale mieszając, aż masło się rozpuści i połączy z miodem. Zestwić z ognia i lekko przestudzić (masa ma być jednak ciepła).
- Do miski z mąką i przyprawami wlać miód z masłem, dodać posiekaną kandyzowaną skórkę z cytryny i pomarańczy i wymieszać tak, aby nie było grudek (ja mieszam robotem kuchennym). Ciasto powinno wyjść lepkie - nie wolno dosypywać mąki, bo będzie twarde. Przykryć czystą ściereczką i odstawić do wystudzenia, dzięki czemu ciasto zgęstnieje.
- Z wystudzonego ciasta formułować kulki wielkości orzecha włoskiego (ręce można zwilżać w wodzie, aby ciastka łatwo się formułowały), lekko spłaszczać je dłonią i układać w dość sporych odległościach od siebie (podczas pieczenia pierniczki bardzo rosną) na wyłożonych papierem do pieczenia blachach (u mnie na blasze od piekarnika).
- Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (3 półka, grzałka górna i dolna) przez około 12 - 15 minut, ale nie dłużej, bo będą zbyt kruche (ja piekłam 12 minut).
- Po wyjęciu z piekarnika odczekać 2 minuty i dopiero po tym czasie przełożyć do wystudzenia na kratkę.
- Lebkuchen zaraz po wyjęciu z piekarnika są miękkie, po czym twardnieją, aby po pokryciu lukrem znów stać się miękkimi na drugi dzień.
- Gdy pierniczki wystygną, można przygotować lukier. Do miseczki wsypać cukier puder i stale mieszając wlewać łyżka po łyżce gorącą wodę. Lukier ma być lejący i nie za gęsty. W tak przygotowanym lukrzem maczać Lebkuchen i odkładać na kratkę, aby lukier całkowicie zastygł.
- Następnego dnia gotowe pierniczki (z zastygniętym lukrem) przełożyć do pudełka/puszki i szczelnie zamknąć. Pierniczki powinny być już miękkie i gotowe do jedzenia.
SMACZNEGO!
Uwagi do przepisu:
- Z podanych składników wychodzi około 30 - 35 pierniczków. Mi wyszło 35 sztuk.
- Zamiast kandyzowanej skórki z cytryny i pomarańczy można dodać skórkę otartą z 1 pomarańczy i 1 cytryny lub z 2 cytryn.
- Lebkuchen można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach(mogą być plastikowe)/puszkach przez około 1 miesiąc w temperaturze pokojowej.
- Podczas formułowania ciastek warto zwilżać dłonie w wodzie - ułatwi do ich kształtowanie, a zamiast dłonią kulki można spłaszczać (po ułożeniu na blasze) zwilżoną w wodzie łyżką.
- Użycie skrystalizowanego miodu nie ma żadnego wpływu na smak czy miękkość pierniczków.
- Czasami pierniczki wymagają dłuższego czasu, aby zmięknąć. Wszystko zależy od wilgotności powietrza, mąki itp. Wówczas do pojemnika, w którym są przechowywane można włożyć kawałek obranego jabłka, aby zapewnić im większą wilgotność. Należy jednak pamiętać o włożonym jabłku i sprawdzać jego stan przynajmniej co 2 dni, aby nie spleśniało.
- Zamiast miodu można użyć Golden Syrup.
- Można piec 2 blachy pierniczków na raz, przy czym w takim przypadku należy włączyć termoobieg.
- Migdały można kupić zmielone lub samodzielnie zmielić w malakserze lub blenderze.
Źródło przepisu: Moje Wypieki.
Bardzo lubie te pierniczki, po pepparkakor to moje ulubione :)
OdpowiedzUsuń